MENI
 
Naslovna » Ljudska prava » Međunarodni ugovori » Konvencija o sprečavanju mučenja (CPT)

Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni i postupaka UN

Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni i postupaka UN je međunarodni instrument o ljudskim pravima legislativnog karaktera. Odredbama te konvencije utvrđena su individualna i kolektivna  prava,  određene  mere  za nadzor nad njihovim poštovanjem i  osnovan Komitet protiv torture Ujedinjenih Nacija, koji nastoji da se ugovornice pridržavaju preuzetih obaveza.

Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni i postupaka je usvojena i otvorena za potpisivanje, ratifikaciju i pristupanje Rezolucijom Generalne skupštine UN br. 39/46 od 10. decembra 1984.godine, a stupila je na snagu 26. juna 1987. godine.

SFRJ je Konvenciju ratifikovala 1991.godine ("Službeni list SFRJ- Međunarodni ugovori", br. 9/1991) čime je između ostalog prihvatila obavezu da Komitetu protiv torture podnosi izveštaje  o preduzetim  merama  i  postignutom napretku u  obezbeđivanju poštovanja prava priznatih u Konvenciji. Nakon promena oktobra 2000. godine Savezna Republika Jugoslavija  je  12. marta 2001. godine dala Sukcesorsku izjavu u Ujedinjenim nacijama  koja se odnosila i na ponovno pristupanje Konvenciji protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni ili postupaka.
Shodno članu 19. Konvencije, države ugovornice se obavezuju da Komitetu protiv torture podnose izveštaje o merama koje su usvojile radi ostvarivanja prava priznatih u  toj konvenciji, kao i o napretku ostvarenom u uživanju tih prava i to  u roku od godine dana, od dana stupanja na snagu Konvencije za svaku zainteresovanu državu ugovornicu ponaosob, a potom, uvek kad Komitet to zatraži.

Komitet protiv torture je na 41. zasedanju 5. i 6. novembra 2008. godine razmatrao Inicijalni izveštaj Republike Srbije o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih kazni ili postupaka UN za period od 1992 - 2003. godine.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija obavestio je sve zemlje članice konvencije da je Komitet 15. maja 2007. godine usvojio novi opcioni postupak izveštavanja, kojim se utvrđuje pripremanje i usvajanje liste pitanja koja će biti upućena državama članicama pre podnošenja njihovog narednog periodičnog izveštaja. Ova procedura ima za cilj da olakša proces izveštavanja država članica, da ojača kapacitet država članica za blagovremeno i delotvorno ispunjenje obaveza, da Komitetu obezbedi usmerenije periodične izveštaje, da unapredi delotvornost sistema praćenja primene međunarodnih ugovora tako što će umanjiti potrebu da se zahtevaju dodatne informacije pre razmatranja izveštaja, kao i da omogući Komitetu da unapred planira rad koji treba ostvariti.

Na svom 44. i 45. zasedanju, Komitet je usvojio listu pitanja za Republiku Srbiju. Naša zemlja je obavestila Komitet da prihvata dostavljenu listu pitanja kao osnov za sledeći periodični izvešta.

S obzirom da je Republika Srbija  prihvatila novu opcionu proceduru izveštavanja Komitetu, Drugi periodični izveštaj Republike Srbije o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka izrađen je na osnovu dostavljene liste pitanja i Vlada Republike Srbije ga je  usvojila u avgustu 2013. godine.

Delegacija Republike Srbije predstavila je Drugi periodični izveštaj Republike Srbije o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka na 54. zasedanju Komiteta  protiv torture, 29. i 30. aprila 2015. godine.
Komitet je 12. maja 2015. godine usvojio Zaključna zapažanja povodom razmatranja izveštaja (CAT/C/SRB/CO/2).

U skladu sa stavom 26. Zaključnih zapažanja o Drugom periodičnom izveštaju Republike Srbije o primeni Konvencije, Republika Srbija je Komitetu protiv torture dostavila Treći periodičnni izveštaj o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka.

Delegacija Republike Srbije predstavila je Treći periodični izveštaj Republike Srbije o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka na 72. zasedanju Komiteta protiv torture, 23. i 24. novembra 2021. godine.

Komitet je 1. decembra 2021. godine usvojio Zaključna zapažanja povodom razmatranja Trećeg periodičnog izveštaja Republike Srbije o primeni Konvencije protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka.

Sve gore navedene dokumente na engleskom jeziku možete pronaći na internet-stranici kancelarije UN Visokog komesara za ljudska prava, klikom na sledeći link: https://tbinternet.ohchr.org/_layouts/15/TreatyBodyExternal/Countries.aspx?CountryCode=SRB&Lang=EN.

 

ODLUKA UN KOMITETA PROTIV TORTURE
u predmetu J.Č.J. i drugi protiv Republike Srbije

UN Komitet protiv torture je postupajući u predmetu J.Č.J. i drugi protiv Republike Srbije, 12. novembra 2021. godine usvojio Odluku CAT/C/72/D/939/2019.

U skladu sa namerom Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog da na što sveobuhvatniji način služi zaštiti i unapređenju ljudskih i manjinskih prava u Republici Srbiji, kao i sa željom da rad svih organa državnih vlasti bude transparentan, klikom na donji link možete izvršiti uvid u predmetnu Odluku UN Komiteta protiv torture.